Hosting Barındırma

Web sitesinde yayınlanmak istenen sayfaların, resimlerin veya dokümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda tutulmasıdır. Barındırma hizmeti web sitesinde bulundurulmak istenen içeriğin yüklendiği ve web sayfasının arka yüzüdür.

Kendinize ait bir web sitesi kurmak istiyorsanız önce bir domain  almalısınız. Daha sonra hazırlanmış olan yada hazırlanacak olan web sitenizin dosyalarının çalışacağı bir alan olması gerekir.Hazırlanan web sitesini hosting alanına yüklemelisiniz. Böylece sitenizi ziyaret etmek isteyen kullanıcılar tarayıcılarda sizin domain adresinizi yazdıklarında internet sitenizi görüntüleyebilirler.

Hosting hizmeti veren sistem aslında çok hızlı bir internete bağlı olan iyi bir bilgisayardan farklı birşey değildir. Aynı anda belki yüzlerce web sitesini yayınlayabilmesidir. Kesintisiz çalışacağını düşünürsek elbette donanımı ona gore seçilmiştir ve daha da önemlisi çok hızlı bir bağlantı hızı ve yüksek bant genişliğine sahiptir.

Web sitenize ait dosyaları saklayan ve internet kullanıcılarının erişimine sunan bu bilgisayarlara web sunucusu , bu veri saklama ve yayınlama işlemine de hosting denir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir